Standardy Ochrony Małoletnich
Standardy Ochrony Małoletnich w Laserpark.pl
prowadzonego przez spółkę Tiperera Sp. z o.o.
ul. Bosaków 5A/LU86, 31-476 Kraków
I. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem Laserpark.pl
prowadzonego przez spółkę Tiperera Sp. z o.o. ul. Bosaków 5A/LU86, 31-476 Kraków (dalej zwany jako Laserpark) w tym zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
1. Bezpieczna rekrutacja pracowników:
- Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do wykonywania działalności związanej z edukacją realizacją innych zainteresowań przez małoletnich Laserpark uzyska informacje czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym.
- Osoba o której mowa w podpunkcie 1 przedkłada Laserpark informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Ponadto osoba o której mowa w podpunkcie 1 składa oświadczenie w którym zobowiązuje się poinformować niezwłocznie Laserpark o zmianie okoliczności stanowiących treść informacji z Krajowego Rejestru Karnego (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do Standardów).
- Osoba o której mowa w podpunkcie 1 posiadająca obywatelstwo innego państwa niż Polska przedkłada Laserpark informację z rejestru karnego państwa swojego obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
- Osoba o której mowa w podpunkcie 1 jest zobowiązana do złożenia Laserpark oświadczenia o państwie lub państwach w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat innych niż Polska i państwo jej obywatelstwa oraz jednocześnie przedkłada Laserpark informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
- Oświadczenia o których mowa w podpunkcie 4 składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
- Informacje o których mowa w podpunktach 1-5 Laserpark utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z edukacją lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich.
2. Zasady bezpiecznej relacji pracowników Laserpark z małoletnimi:
- Podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników Laserpark jest działanie dla dobra małoletniego i w jego interesie. Personel traktuje małoletniego z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie.
- Zasady bezpiecznych relacji personelu z małoletnimi obowiązują wszystkich pracowników Laserpark.
- Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem odpowiedniego oświadczenia.
- Pracownik Laserpark zobowiązany jest do przestrzegania praw dziecka i praw człowieka.
- Pracownik Laserpark zobowiązany jest do równego traktowania wszystkich małoletnich niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy niepełnosprawności.
- Pracownik Laserpark jest uwrażliwiony na przemoc rówieśniczą.
- Pracownik Laserpark zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi. Jest cierpliwy, odnosi się do małoletniego z szacunkiem. Nie lekceważy, nie zawstydza, nie upokarza i nie obraża małoletniego.
- Małoletni ma prawo do prywatności, odstąpienie od zasad poufności każdorazowo musi być uzasadnione, a małoletni o takim fakcie powinien być jak najszybciej poinformowany.
- Pracownik Laserpark nie może utrwalać wizerunków małoletnich w celach prywatnych czy zawodowych, jeżeli opiekun małoletniego nie wyraził na to zgody.
- Odpowiedzialność za małoletnich podczas korzystania z oferty Laserpark ponoszą ich opiekunowie.
- Pracownik Laserpark nie ma kontaktu z małoletnimi w zakresie czynności higienicznych.
- W przypadku warsztatów/zajęć wymagających bezpośredniego kontaktu fizycznego z małoletnim (np. podczas zakładania sprzętu do paintballu laserowego) personel Laserpark jest zobowiązany do przestrzegania szczególnych zasad i norm zachowań wobec małoletnich. Pracownicy unikają innego kontaktu fizycznego z małoletnim niż niezbędny.
- W przypadku stwierdzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego pracownik Laserpark zobowiązany jest do poinformowania o zaistniałej sytuacji zarząd spółki Tiperera.
- Aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony, małoletni oraz ich opiekunowie są zobowiązani do przestrzegania zasad obowiązujących w Laserpark.
3. Zachowania niedozwolone:
- Stosowanie agresji i przemocy fizycznej oraz psychicznej wobec małoletnich.
- Naruszenie nietykalności osobistej małoletnich.
- Łamanie praw dziecka i praw człowieka.
- Dyskryminacja ze względu na stan zdrowia, potrzeby rozwojowe i edukacyjne, możliwości psychofizyczne, seksualność, orientację seksualną, pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne i światopogląd.
- Łamanie prawa, ustalonych norm, zasad i regulaminów obowiązujących w Laserpark.
- Stosowanie wypowiedzi naruszających godność osobistą.
- Wykorzystywanie przewagi fizycznej i stosowanie gróźb.
- Obrażanie, upokarzanie, lekceważenie i zawstydzanie małoletniego.
- Używanie wulgaryzmów, obraźliwe gesty, niestosowne żarty, wypowiadanie treści o zabarwieniu seksualnym.
- Nawiązywanie relacji o charakterze seksualnym.
- Fotografowanie, filmowanie i upublicznianie zdarzeń z udziałem małoletnich bez zgody ich opiekunów.
II. Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi a w szczególności zachowania niedozwolone.
1. Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi:
- Odpowiedzialność za małoletnich podczas korzystania z oferty Laserpark ponoszą ich opiekunowie.
- W celu lepszej ochrony, małoletni mają obowiązek przestrzegania zasad i norm obowiązujących w Laserpark oraz stosowania się do poleceń pracowników.
- Małoletni szanują prawo innych do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie, narodowość, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność. Nie naruszają praw innych, nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność.
- Zachowanie i postępowanie małoletnich wobec siebie oraz innych osób nie narusza ich godności osobistej. Małoletni są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach przyjętych norm i wartości. Małoletni akceptują i szanują siebie nawzajem.
- Kontakty między małoletnimi cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej, tj. używanie zwrotów grzecznościowych, uprzejmość, życzliwość, poprawny, wolny od wulgaryzmów język, kontrola swojego zachowania i emocji.
- Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród małoletnich nigdy nie może być akceptowana lub usprawiedliwiona. Małoletni nie mają prawa stosować słownej, psychicznej czy fizycznej agresji i przemocy wobec innych.
- Małoletni mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności, agresji, przemocy i wulgarności oraz informowania opiekunów lub pracowników Laserpark o zaistniałej sytuacji.
- W przypadku zachowań rażących, łamiących zasady i obowiązujące normy, pracownik Laserpark niezwłocznie informuje o tym fakcie opiekuna małoletniego zobowiązanego podjąć działania interwencyjne.
2. Zachowania niedozwolone:
- Stosowanie agresji i przemocy fizycznej oraz psychicznej.
- Naruszenie nietykalności osobistej innej osoby.
- Stwarzanie niebezpiecznych sytuacji na terenie Laserpark.
- Nieuzasadnione, bez zgody opiekuna lub prowadzącego zajęcia, opuszczanie miejsca, w którym realizowana jest oferta Laserpark.
- Niewłaściwe zachowania, niezgodne z obowiązującym regulaminem np. dotykanie eksponatów, niszczenie ekspozycji, bieganie, przeszkadzanie innym osobom korzystającym z oferty Laserpark.
- Rozprowadzanie i stosowanie środków odurzających.
- Niestosowne zachowanie się w odniesieniu do innych małoletnich oraz dorosłych, tj. wulgaryzmy, aroganckie, niegrzeczne zachowania, siłowe rozwiązywanie konfliktów, znęcanie się.
- Celowe niszczenie i nieszanowanie własności innych osób oraz własności Laserpark.
- Kradzieże, wyłudzenia.
- Niereagowanie na niewłaściwe zachowania innych.
- Fotografowanie, filmowanie i upublicznianie zdarzeń z udziałem innych bez ich zgody.
III. Wymogi uwzględniające sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Małoletni z niepełnosprawnościami intelektualnymi utrudniającymi komunikację z pracownikiem Laserpak pozostają pod stałym nadzorem opiekuna.
- Pracownik Laserpark w kontakcie z małoletnimi z niepełnosprawnościami zachowuje cierpliwość, odnosi się do nich z szacunkiem.
- Pracownik Laserpark uważnie wysłuchuje małoletniego i stara się udzielić odpowiedzi dostosowanej do jego sytuacji związanej z niepełnosprawnością.
- Odpowiedzialność za małoletnich z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi podczas przebywania na terenie Laserpark ponoszą ich opiekunowie.
- Pracownik Laserpark nie używa przewagi intelektualnej nad małoletnimi z niepełnosprawnościami, nie zawstydza, nie upokarza.
- Pracownik Laserpark reaguje na wszelkie negatywne i agresywne zachowania w stosunku do małoletnich z niepełnosprawnościami ze strony ich rówieśników.
IV. Rozpoznawanie czynników ryzyka krzywdzenia małoletniego.
1. Obserwacja dziecka
Pracownicy Laserpark zobowiązani są do obserwacji dziecka i zwracania uwagi na występowanie w zachowaniu dziecka wszelkich sygnałów świadczących o krzywdzeniu, w szczególności:
- o wykorzystywaniu seksualnym dziecka;
- o stosowaniu wobec niego przemocy fizycznej;
- o stosowaniu wobec niego przemocy psychicznej;
- o jego zaniedbywaniu.
2. Niepokojące zachowania rodziców/opiekunów
Do niepokojących zachowań rodziców/opiekunów można zaliczyć fakt, że rodzic/opiekun:
- podaje nieprzekonujące lub sprzeczne informacje lub odmawia wyjaśnień dotyczących np. przyczyn obrażeń dziecka;
- odmawia kontaktu lub nie utrzymuje kontaktów z osobami zainteresowanymi losem dziecka;
- mówi o dziecku w negatywny sposób, obwinia je, poniża, strofuje;
- poddaje dziecko surowej dyscyplinie;
- jest nadopiekuńczy;
- jest przesadnie pobłażliwy;
- przekracza dopuszczalne granice w kontakcie fizycznym lub werbalnym;
- nadużywa alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.
V. Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
- W przypadku stwierdzenia zachowań mających znamiona krzywdzenia małoletniego każdy pracownik Laserpark zobowiązany jest do natychmiastowej interwencji celem wyeliminowania takich zachowań w szczególności przez zwrócenie uwagi osobie dopuszczającej się tych zachowań oraz niezwłocznie zawiadomić o sytuacji zarząd spółki Tiperera.
- W każdym przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego należy uzupełnić Kartę Interwencji (wzór Karty Interwencji stanowi załącznik nr 4 do Standardów). Dokumentację przechowuje zarząd Spółki Tiperera.
- W przypadku gdy doszło do krzywdzenia małoletniego, zarząd spółki Tiperera podejmuje decyzję o poinformowaniu o tym opiekuna prawnego małoletniego, a w razie konieczności także o zgłoszeniu podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja, sąd rodzinno-opiekuńczy, ośrodek pomocy społecznej).
- W przypadku zdarzeń na terenie Laserpark wymagających natychmiastowej reakcji, w szczególności zagrożenia życia małoletniego lub grożącego mu ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, każdy pracownik Laserpark będący świadkiem zdarzenia natychmiast powiadamia odpowiednie służby (policja, pogotowie).
- W przypadku gdy zauważono krzywdzenie małoletniego przez opiekuna prawnego:
- Zarząd spółki Tiperera podejmuje starania celem wyjaśnienia sytuacji z opiekunem prawnym. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego krzywdzonego (ustalenia spisywane są na Karcie Interwencji).
- W przypadku gdy opiekun ignoruje zdarzenie lub w inny sposób nie wspiera małoletniego, zarząd Spółki Tiperera sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego lub innej upoważnionej instytucji.
- W przypadku gdy zauważono krzywdzenie małoletniego przez pracownika:
- Pracownik zostaje odsunięty od wszelkich form kontaktu z małoletnimi (nie tylko z małoletnim, co do którego zgłoszono krzywdzenie) – do czasu wyjaśnienia sprawy.
- Zarząd spółki Tiperera przeprowadza rozmowę z pracownikiem i dąży do wyjaśnienia sytuacji. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego krzywdzonego (ustalenia spisywane są na Karcie Interwencji).
VI. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów.
Co najmniej raz na dwa lata Zarząd spółki Tiperera dokonuje oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami sporządzając wnioski z przeprowadzonej oceny w formie pisemnej.
VII. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu Laserpark do stosowania standardów oraz sposób dokumentowania tej czynności.
O to, by wszyscy pracujący z małoletnimi wiedzieli, gdzie szukać informacji o standardach ochrony i procedurach postępowania oraz jak rozwijać swoją wiedzę o rozpoznawaniu krzywdzenia i działania na szkodę zdrowia, życia i rozwoju młodego człowieka, dba Zarząd spółki Tiperera. Zarząd spółki Tiperera zapoznaje każdego pracującego z małoletnimi z treścią Standardów Ochrony Małoletnich. Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią Standardów Ochrony Małoletnich stanowiące załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich opatrzone podpisem pracownika i datą przechowuje się w jego aktach.
VIII. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.
Standardy ochrony małoletnich umieszcza się na stronie internetowej Laserpark oraz wywiesza w widocznych miejscach w obiektach, w których prowadzone są działania edukacyjne i inne umożliwiające realizację zainteresowań przez małoletnich w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich, pozwalając tym samym rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim na zaznajomienie się z nimi i ich zastosowanie. Wersja skrócona zawiera łatwe do zrozumienia informacje o tym, jak Laserpark dba o bezpieczeństwo małoletnich oraz gdzie można znaleźć poradę czy pomoc wraz z wykazem odpowiednich numerów telefonów zaufania.
Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich w Laserpark
ZOBOWIĄZANIE DO NIEZWŁOCZNEGO INFORMOWANIA O ZMIANIE TREŚCI INFORMACJI Z KRAJOWEGO REJESTRU KARNEGO
Ja .............................................................................. nr PESEL.............................................................. oświadczam, że w sytuacji zmiany treści informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600) zobowiązuję się niezwłocznie poinformować o tym fakcie Laserpark.
.........................................................................
Data Podpis
Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich w Laserpark
OŚWIADCZENIE O ZAMIESZKIWANIU W INNYM PAŃSTWIE NIŻ RZECZPOSPOLITA POLSKA
Ja .............................................................................. nr PESEL.............................................................. oświadczam, że w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwał_m/nie zamieszkiwał_m* w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska/ państwo mojego obywatelstwa.*
Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
.........................................................................
Data Podpis
Dalszą część oświadczenia wypełnia osoba, która w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwała w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska lub w przypadku osób niebędących obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej – w innym państwie niż państwo ich obywatelstwa.
Ja .............................................................................. nr PESEL.............................................................. oświadczam, że w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwał_m w następujących krajach: ...................................................................................
Ponadto oświadczam, że:
Zobowiązuję się dostarczyć informacji z rejestrów karnych wydawaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi;*
Prawo powyższej wymienionych państw/powyższej wymienionego państwa nie przewiduje sporządzenia/wydawania informacji z rejestrów karnych uzyskiwanych do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi lub w danym państwie/państwach nie prowadzi się rejestru karnego. Jednocześnie oświadczam, że nie byłam/-em prawomocnie skazana/-y w wyżej wymienionym/-ych państwie/ państwach za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłam/-em się takich czynów zabronionych oraz że nie ma wobec mnie obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z edukacją lub realizacją zainteresowań przez małoletnich.*
Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
.........................................................................
Data Podpis
Załącznik nr 3 do Standardów Ochrony Małoletnich w Laserpark
OŚWIADCZENIE O ZOBOWIĄZANIU DO PRZESTRZEGANIA PODSTAWOWYCH ZASAD OCHRONY MAŁOLETNICH I ZNAJOMOŚCI STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH OBOWIĄZUJĄCYCH W LASERPARK
Ja ....................................................................................nr PESEL.......................................................... oświadczam, że zapoznał_m się ze Standardami Ochrony Małoletnich obowiązującymi w Laserpark prowadzonym przez spółkę Tiperera Sp. z o.o. oraz zobowiązuję się do ich przestrzegania.
.........................................................................
Data Podpis
Załącznik nr 4 do Standardów Ochrony Małoletnich w Laserpark
Karta zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego (Karta Interwencji)
Data zgłoszenia .......................................................
Źródło informacji o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego
................................................................................................................................................................................................................................................................................
Fakty wskazujące na stosowaną przemoc (zaobserwowane przez pracownika/podane przez osobę zgłaszającą)
.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Inne informacje o dziecku, rodzinie
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Wskazanie potencjalnej osoby stosującej przemoc
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................